محل تبلیغات شما

1. زندگی نامه ی امام حسن عسکری علیه السلام:

مقام: امام یازدهم
نام مبارک: حسن
لقب معروف: عسگری
کنیه شریف: ابومحمد
پدر:امام هادی علیه السلام
مادر: حديثه خاتون
تاریخ ولادت:8ربیع الثانیيا 24ربيع الاولسال دويست و سي و دو هجري
محل ولادت: مدینه
مدت عمر: 28 سال
تاریخ شهادت:8ربیع الاولسال 260 هجري
قاتل: معتمد خليفه چهاردهم عباسي لعنه الله
محل دفن: سامرا

نام یازدهمین امام شیعیان حسن و کنیه ایشان ابومحمد است. از القاب ایشان می توان به عسکری، زکی و تقی اشاره کرد. پدر بزرگوارشان امام علی النقی الهادی دهمین امام شیعیان و مادر گرامی آن حضرت بانویی به نام سوسن[۱] می باشد.
ایشان در سال 232 هـ.ق در مدینه متولد شدند و 13 سال آغازین زندگی پربرکت خود را در مدینه گذرانده سپس بقیه ی عمر شریف خویش را در سامرا بودند. مدت امامت ایشان 6 سال است. در سال 260 هـ.ق معتمد عباسی ایشان را به شهادت رساند.

2. هدایتگری شیعیان:

 • یکی از عمده ترین فعالیت های امام حسن عسکری علیه السلاممحکم کردن بنیان های اعتقادی شیعیانبود که دراین راستا برایترویج فرهنگ <<تولی و تبری>>و حب و بغض تلاش بسیاری کردند؛ زیرا این امور از ابزارهایی است که همواره به تحکیم عقاید مومنان کمک می کند.
 • از دیگر فعالیت های امام برای هدایت شیعیان،نوشتن نامه به طور گسترده بودو این کار با توجه به تدابیر شدید امنیتی که در آن زمان بر جامعه حاکم بود بسیار لازم و کارآمد بود. البته امام علیه السلام این نامه نگاری ها را در کنار اقداماتی مثلتربیت شاگردانوتشکیل شبکه ای گسترده از نمایندگان خود در سراسر بلاد اسلامی، به انجام می رساندند.
 • از دیگر ابزارهایی که حضرت بکار می بردند؛استفاده از آگاهی های غیبیونشان دادن کرامات به مردمبود. سیری در تاریخ زندگی ایشان، حاکی از این است که ایشان به خاطر اوضاع خاصی که بر جامعه آن زمان حکفرما بود؛ بیش از سایر ائمه صلی الله علیه و آله از این ابزار استفاده می کردند.
 • و سرانجام امام حسن عسکری علیه السلام می بایست جامعه را طوریبرای مواجهه با امر غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف آماده می ساختکه مردم بتوانند با غایب شدن رهبر و امام خود زودتر و راحت تر کنار آمده و علاوه بر این که این امر را بپذیرند؛ اعتقادشان به وجود امام عمیق تر شود. برای این هدف ایشان ارتباط مستقیم خود را با شیعیان محدود ساخته بودند و از طرف دیگربر تولد حضرت مهدی علیه السلام بسیار تاکید می کردند.

3. اوضاع ی زمان امام عسکری علیه السلام:

در زمان امامت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام شیعیان قدرت یافته بودند و همچنین امام از یک موقعیت بسیار مهم اجتماعی و معنوی در بین مردم برخوردار شده بود. همین امور باعث شد که خلفای معاصر با زمان امامت ایشان یعنی معتز و مهتدی عباسی، در دوره هایی ایشان را زندانی کرده و به فکر قتل امام باشند. امام علیه السلام حتی در زندان های حکومت عباسی نیز تحت نظر بوده و مراقبان و جاسوسانی مخفی برای زیر نظر داشتن ایشان، وجود داشت.
این نشان دهنده ی شدت نفوذ امام و ترس و درماندگی خلفا از حضور و محبوبیت امام در جامعه است. و در نهایت این معتمد عباسى بود كه چون دید زندان و مراقبت اثری ندارد امام را پنهانى مسموم کرده و به شهادت رساند.

4. چند حدیث از امام عسکری علیه السلام:[۲]

 • <<لَیْسَتِ الْعِبادَةُ كَثْرَةُ الصّیامِ وَالصَّلاةِ، وَ إنَّمَا الْعِبادَةُ كَثْرَةُ التَّفَكُّرِ فی امْرِاللّهِ>>؛عبادت در زیاد انجام دادن نماز و روزه نیست بلكه عبادت تفكر و اندیشه در قدرت بى منت هاى خداوند در امور مختلف مى باشد.
 • <<إیّاكَ وَالاْذاعَةَ وَ طَلَبَ الرِّئاسَةِ، فَإنَّهُما یَدْعُوانِ إلَى الْهَلَكَ>>؛[۳] فرمود: مواظب باش از این كه بخواهى شایعه و سخن پراكنى نمائى و یا این كه بخواهى دنبال مقام و ریاست باشى و تشنه آن گردى، چون هر دوى آن ها انسان را هلاك خواهد نمود.
 • <<ما تَرَكَ الْحَقَّ عَزیزٌ إلاّ ذَلَّ، وَلا أخَذَ بِهِ ذَلیلٌ إلاّ عَزَ>>؛[۴] فرمود: حق و حقیقت را هیچ صاحب مقام و عزیزى ترك و رها نكرد، مگر آن كه ذلیل و خوار گردید همچنین هیچ شخصى حق را به اجراء درنیاورد مگر آن كه عزیز و سربلند شده است.
 • <<أكْثِرُوا ذِكْرَ اللهِ وَ ذِكْرَ الْمَوْتِ، وَ تَلاوَةَ الْقُرْآنِ، وَالصَّلاةَ عَلى النَّبىِّ (ص)، فَإنَّ الصَّلاةَ عَلى رَسُولِ اللهِ عَشْرُ حَسَنات>>؛[۵] فرمود: ذكر و یاد خداوند متعال، مرگ و حالات آن تلاوت و تدبر قرآن و نیز صلوات و درود فرستاد بر حضرت رسول ـ و اهل بیتش علیهم السلام ـ را زیاد و به طور مكرر انجام دهید، همانا پاداش صلوات بر آن ها، ده حسنه و ثواب مى باشد.
 • <<لایَعْرِفُ النِّعْمَةَ إلاَّ الشّاكِرُ، وَلا یَشْكُرُ النِّعْمَةَ إلاَّ الْعارِفُ>>؛[۶] فرمود: كسى قدر نعمتى را نمى داند مگر آن كه شكرگزار باشد و كسى نمى تواند شكر نعمتى را انجام دهد، مگر آن كه اهل معرفت باشد.
 • <<مِنَ التَّواضُعِ السَّلامُ عَلى كُلِّ مَنْ تَمُرُّ بِهِ، وَالْجُلُوسُ دُونَ شَرَفِ الْمَجْلِسِ>>؛[۷] فرمود: یكى از نشانه هاى تواضع و فروتنى آن است كه به هر كس برخورد نمائى سلام كنى و در هنگام ورود به مجلس هر كجا، جا بود بنشینى. (نه آن كه به زور و زحمت براى دیگران، جائى را براى خود باز كنى).

پی نوشت ها:

 1. برای مادر امام حسن عسکری علیه السلام، نام های دیگری مثل حدیث و سلیل نیز ذکر شده است.
 2. مستدرک الوسایل، ج 11، ص 3، ح 12690.
 3. بحارالانوار، ج 50، ص 296، ضمن ح 70.
 4. همان، ج 75، ص 374، ح 24.
 5. همان، ج 75، ص 372.
 6. همان، ج 75، ص 378، س 16.
 7. همان، ج 75، ص 372، ح 9.

رحلت امام خمینی (ره) و قیام خونین 15 خرداد ماه

ولادت امام حسن مجتبی ( ع )

دعاي امام سجاد (ع) هنگام حلول ماه رمضان

امام ,علیه ,السلام ,ایشان ,كه ,عسکری ,علیه السلام ,عسکری علیه ,امام حسن ,حسن عسکری ,آن كه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی